Раководството на ЦДУ на Меркел сака коалиција со социјалдемократите

Раководството на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел доцна синоќа донесе одлука да продолжи со обидите за формирање „влада на големата коалиција“ со Социјалдемократската партија на Германија (СПД).Раководството на ЦДУ на четиричасовниот состанок заклучи дека коалицијата со социјалдемократите е најдобро решение за излез од ќорсокакот во кој западна Германија по неуспехот на демохристијаните да формираат мнозинска влада со либералната Слободна демократска партија (ФДП) и Зелените.

- Решителни сме во ставот да имаме ефикасна влада. Ние цврсто веруваме дека такво решение не е малцинска влада, туку коалиција што ќе има парламентарно мнозинство, изјави по состанокот еден од лидерите на ЦДУ и премиер на покраината Шлезвиг-Холштајн, Даниел Гинтер.
Одлуката на конзервативната ЦДУ следи откако во петокот СПД реши да го промени својот став и се согласи на преговори за формирање голема коалиција.

По изборите во септември, на кои социјалдемократите го остварија својот најслаб изборен резултат по Втората светска војна, партијата соопшти да ќе ја раскине досегашната голема коалиција со ЦДУ и ќе премине во опозиција.Евентуалната нова голема коалиција со СПД претходно ја поддржа и лидерот на баварската сестринска партија на ЦДУ - Христијанско социјалната унија (ЦСУ), Хорст Зехофер.

- Коалиција на конзервативците и СПД е најдобра опција за Германија. Таа во секој случај е подобра од коалиција со ФДП и Зелените, нови избори или малцинска влада, изјави Зехофер за „Билд“.

Според анкетата на агенцијата „Емнид“, чии резултати беа објавени денеска, дури 52 отсто од Германците поддржуваат формирање на голема коалиција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...