Италија: Уапсени шест полицајци поради земање мито од мигранти

Шестмина италијански полицајци се уапсени поради давање дозволи за престој на мигранти за кои добивале покуп од неколку илјади евра. Четворица од нив се во притвор, а двајца во домашен притвор. Приведени се и двајца посредници, јавија италијански медиуми повикувајќи се на полициски извори.Приведените полицајци работеле во миграциската служба во Милано, но пред да бидат уапсени биле преместени во други оддели заради сомнително однесување.

Италијански медиуми јавуваат дека земале поткуп од 500 до 5.000 евра за издавање дозволи за долгорочен престој со кои мигрантите можеле да добијат по извесно време и италијанско жителство. Под истрага се над 100 случаи за таква корупција, извршена меѓу 2013 и 2016 година. Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...