Белгија го продолжува периодот за притвор до 48 часа

Во Белгија од денеска периодот за притвор се зголемува до 48 часа. Оваа одлука е поврзана со мерките за борба против тероризмот, јави БТАВо тој период, осомничените остануваат „на располагање“ на властите, без мерката да биде предмет на одобрување од судија.

Според локалните медиуми, првичните намери на Владата биле периодот на притворот без судска одлука да изнесува 72 часа, но тој предлог бил оспорен од судиите.
Досега осомничените можеа да останат во притвор, без да се произнесе судија, до 24 часа.
Промените стапуваат на сила со промена на белгискиот Устав.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...