Бугарите и Романците ќе патуваат без визи за Канада

Европската комисија денеска го поздрави укинувањето на визи за Канада за државјаните на Бугарија и Романија.

- Ова достигнување се должи на големите дипломатски напори и на ангажманите, направени на политичко и техничко ниво од страна на ЕУ, Канада, Бугарија и Романија, посочува Комисијата.

Во соопштението на ЕК по тој повод е цитирана еврокомесарката за дигитализација, Марија Габриел, која ја оцени елиминацијата на канадските визи како јасен сигнал за Бугарите и Романците, како и за светот дека Европа е обединета и решена да нема „втора класа" граѓани.
Еврокомесарот за миграции и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, рече дека утре за Бугарите и Романците ќе биде „голем ден".

Според него, укинувањето на визите покажува дека дипломатските напори и трпеливата работа вродија со плод. Аврамопулос додаде дека постигнувањето целосен визен реципроцитет за сите граѓани на ЕУ е водечка задача.

За да се постигне т.н. визниот реципроцитет, неопходно е сите земји чии граѓани патуваат во ЕУ без виза да не бараат визи за Европејците кои ги посетуваат. Засега, САД бараат визи за граѓаните на Бугарија, Хрватска, Кипар, Полска и Романија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил некој човек што имал папагал кој зборувал многу безобразни работи.
Еданш му иделе гости.
Папагалот го ставил во фриждер.
Арно ама гостите пиеле многу кока-кола.И кога...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег по...
Верски календар
На денешен ден
1398.- Монголско-туранскиот војсководец Тамерлан...
1644.- Веднаш по полнолетството на престолот...
1709.- Родена е руската царица Елисавета...
1737.- Умре Италијанецот Антонио Страдивари,...