Германски компании очајно бараат нови работници

Германски компании очајно бараат нови работници, судејќи според анкета спроведена од минхенскиот институт Ифо меѓу 9.500 фирми за нивните планови поврзани со вработување нови кадри.Барометарот на Ифо за вработување се зголемил од 112 поени во октомври на 113,2 поени во ноември. Тоа е највисоко ниво регистрирано децении наназад.
Најмногу работници бараат компании од машинско инженерство и производители на електрични производи.

Во фирми што се занимаваат со дистрибуција исто така е изразена подготвеност за нови вработувања, а се очекува и зголемен број вработени во малопродажбата и големопродажбата. Слична е „сликата“ и во градежништвото каде претприемачите се жалат на огромни тешкотии во пополнување празни позиции, се вели во соопштението на Ифо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...