Шулц побара создавање на „Соединети европски држави“ до 2025-та

Мартин Шулц, претседател на Социјалдемократската партија на Германија, денеска повика на поблиска интеграција во Европската унија со цел да се создаде „Соединети европски држави“ до 2025 година, јави ДПА.Пред конгресот на неговата партија, тој рече дека сака ЕУ да започне со работа на новиот уставен договор, што ќе овозможи создавање на федерална Европа со единствена политика во областите како внатрешна и надворешна безбедност, даноците и монетарни прашања, меѓународен развој и доделување азил.

Според него, земјите кои не сакаат федерализација треба да останат надвор од Унијата.
Во својот говор, Шулц оцени дека Полска системски ги поткопува европските вредности и оти ЕУ не е во состојба да направи нешто, а Унгарија исто така се оддалечува се повеќе и повеќе од Унијата, вклучително и преку големите зделки со Кина.

Тој, исто така,побара од своите партнери дозвола да започе преговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел за формирање широка коалиција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...