Одбиена кандидатурата на Алексеј Навални за претседател на Русија

Руската Централна изборна комисија денеска го одби барањето на Алексеј Навални да се кандидира на претстојните претседателски избори.Навални, кој е познат како организатор на протестите против рускиот претседател Владимир Путин, кого го обвинува за корупција, се сметаше за еден од посериозните кандидати кои можат да го предизвикаат актуелниот шеф на турската држава.

Причината поради која што Изборната комисија ја одби неговата кандидатура е тоа што тој е осуден за измама.
Навални тврди дека судскиот процес против него бил политички мотивиран.
Тој веднаш реагираше со повик до своите приврзаници да ги бојкотираат изборите.

Имајќи предвид дека на претходните избори во 2012 година одзивот беше 65 проценти, се очекува дека Навални ќе го прогласи секој одзив под 60 проценти како успех на неговиот повик за бојкот.
Со отстранувањето на Навални, најсериозен противкандидат на Путин ќе биде Павел Грудинин од Комунистичката партија, кој го замени „вечниот“ комунистички претседателски кандидат Генадиј Зјуганов.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...