Русија: Во Источна Гута се води масовна кампања со дезинформации

Постојаниот претставник на Русија во Обединети нации, Василиј Небензаја ги обвини медиумите за масовна кампања со дезинформации за ситуацијата во Источна Гута, додавајќи оти не се наведува „непријатната вистина“ дека во тој регион има неколку илјади борци, меѓу кои и членови на терористички организации, како Ал Каеда.Тој на седницата на Совет за безбедност на ОН за Сирија изјави дека од Источна Гута истрелани се неколку десетици ракети врз Дамаск и оти борците намерно се кријат во образовни и медицински институции.

Небензаја наведе дека локалниот медиумски центар во Гута и сириската цивилна заштита, познати како Бели шлемови, се главниот корен на добро платена кампања за дезинформации против сириските власти и нивниот сојузник - Русија.

Сириската Опсерваторија за човекови права соопшти дека над 400 цивили загинаа за пет дена воздушни и артилериски напади на сирискитѕе сили и нејзините сојузници во Источна Гута.

Сириските власти од неделата ја бомбардира Источна Гута, која е под опсада од 2013 година и е последно упориште во близина на главниот град на Сирија, Дамаск.
Според неименувани извори блиски до сирискиот претседател Башар ал Асад, воздушните напади се вовед за копнена офанзива.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...