Дојче веле: Германците гледаат две Ангели Меркел

Со голем углед во светот, но често неодлучна. Добра канцеларка, но нејзиното време измина, наведува Дојче Веле во прилогот за Ангела Меркел која се бори да остане на власт во уште еден мандат.Повеќе од две третини од Германците сметаат дека времето на канцеларката Ангела Меркел изминало, но истовремено, речиси ист број луѓе веруваат дека таа е добра канцеларка. Дојче Веле потенцира дека таа и натаму ужива голема доверба кај граѓаните, но и дека се поголем број од нив се збунети кога станува збор за нејзината политика за бегалците и начинот на кој ја води земјата.

Секој петти Германец смета дека смиреноста и опуштеноста на Меркел е нејзината посилна страна, но истовремено ист толкав број Германци верува дека најголема маана е нејзината неодлучност.
Секој десетти Германец го цени нејзиниот углед во светот, додека 23 проценти ја критикуваат нејзината сколоност да чека проблемите да се решат сами од себе.

Германците всушност во една личност гледаат две канцеларки, се наведува во прилогот на Дојче веле.
Нешто повеќе од половина испитаници очекуваат дека актуелната канцеларка ќе се повлече од таа функција пред истекот на мандатот во 2021 година, но доколку го доврши мандатот, по бројот на години на власт ќе се изедначи со нејзиниот политички ментор Хелмут Кол, кој на таа позиција беше 16 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...