Јункер: Во 2025 сите земји од Западен Балкан би можеле да станат членки на ЕУ

Сите земји од Западен Балкан би требало да гледаат на 2025 година како на датум на кој некои од нив би можеле да се приклучат кон ЕУ, под услов да ги исполнат критериумите за членство, изјави синоќа во Тирана претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.Јункер, кој ја посети Албанија во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан, нагласи дека 2025 година е „можен датум за прием“ во ЕУ на сите земји од Западен Балкан, а „не само на фаворитеите“.

Според него, спротивно на тоа што може да се прочита насекаде, Европската комисија и тој лично никогаш не рекле дека Србија и Црна Гора сигурно ќе станат членки на ЕУ во 2025 година

- Како датум за прием 2025 година е отворена за сите земји кандидати и во зависност од тоа дали до тогаш или порано или подоцна ќе ги исполнат критериумите за членство, ние ќе постапиме на таков начин што ќе ги признаеме нивните напори, нагласи Јункер.

Претседателот на Еврокомисијата во Тирана допатува од Скопје, а денеска ќе ја продолжи турнејата низ земјите од Западен Балкан со посета на Белград.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...