Рускиот шпион и неговата ќерка кои се отруени во Британија се во тешка состојба

Поранешниот руски двоен шпион осуден за предавство во Москва е во критична состојба во британска болница откако беше изложен на непозната материја, додека полицијата тврди дека е можно да станува збор за „државна закана“.Во првата реакција, Кремљ соопшти дека е подготвен да соработува доколку Британија побара помош во истрагата за оваа „трагична ситуација“.
Сергеј Скрипал, некогашен полковник на руската воена разузнавачка служба ГРУ, доби дозвола за престој во Британија откако во 2010 година беше разменет за руски шпиони уапсени на Запад во рамките на размена на шпиони на писта на виенскиот аеродром.

Поранешниот 66-годишен шпион и 33-годишна жена во неделата беа пронајдени во бессознание на клупа во трговски центар во англискиот град Сализбури откако биле изложени на непозната материја. Би-Би-Си јави дека жената всушност е 33-годишната ќерка на Сергеј, Јулија Скрипал.

Двајцата се во критична состојба и се наоѓаат на интензивна нега.
Иако британските власти соопштија дека нема ризици за јавноста, полицијата го опколи местото каде беа пронајдени, како и пицеријата „Зижи“ во центарот на Сализбури.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...