Макрон: Франција се нуди да посредува меѓу Турција и сириските Курди

Франција се понуди да посредува меѓу Турција и Сириските демократски сили (СДФ), во кои доминираат борците на сириските Курди, соопшти Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон.Париз исто така ги уверил Сириските демократски сили дека поддржува стабилизација на северна Сирија.
Курдскиот функционер Калед Еиса по средбата со Макрон и делегација од северна Сирија во која биле и претставници на Силите за заштита на народот (ЈПГ) на сириските Курди, рече дека францускиот претседател ветил оти ќе испрати француски војници во Манбиџ за да ја поддржат борбата против Исламска држава и да ја спречат Турција да напредува кон градот.

Кабинетот на Макрон одби да ја коментира оваа информација.
Претходно, турскиот Совет за национална безбедност по состанок одржан во Анкара соопшти дека Турција ќе преземе акција доколку екстремистите веднаш не се повлечат од сирискиот регион Манбиџ и областа источно од реката Еуфрат, соопшти.

Турција, која минатата недела го освои реонот на сирискиот град Африн по двомесечна офанзива против Силите за заштита на народот, повеќепати се закани дека своите операции ќе ги прошири кон исток до Манбиџ каде се стационирани и американски трупи.

Ширењето на турската воена офанзива на многу поголема територија која е под контрола на Курдите на исток, што турскиот претседател Тајип Ердоган вети дека ќе го направи, би довело до ризик од конфронтација меѓу сојузниците од НАТО, кои се во спор околу американската политика во Сирија и други прашања, предупредуваат аналитичарите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Се шетале две зрна песок низ пустина и едното му рекло на другото:
- Не се врти, мислам дека некој не следи.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...