Сите земји членки на ЕУ треба да помогнат за мигрантите

Европскиот комесар Гинтер Етингер изјави дека сите земји членки на Европска унија треба да им помогнат на јужните соседи, каде пристигнуваат најголемиот број мигранти.- Сметам дека цела Европа мора да покаже солидарност кон оние што се најмногу повредени - Грција, Малта, Кипар, Бугарија, Италија и Шпанија, истакна Етингер пред вонредниот мини самит за изнаоѓање на решение за прашањето на миграцијата, што ќе се одржи в недела во Брисел.

Еврокомесарот наведе дека состанокот во Брисел треба да биде „потсетник на патот кон европското единство“.

На состанокот на тема илегалната миграција, зајакнување на Договорот од Даблин и улогата на Фронтекс ќе учествуваат претставници од седум држави (Германија, Италија, Франција, Шпанија, Грција, Бугарија и Австрија) и претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли зошто статуата на слободата во Њујорк е жена?
-Им требало празна глава за да направат ресторант!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...