Невреме ги зафати Австрија и Полска

Големо невреме ја зафати синоќа австриската покраина Штаерска, при што се повредени повеќе лица. Поројниот дожд предизвика поплави и огромна материјална штета.Од силниот ветер биле искршени гранки од дрвјата, кои ги блокирале патиштата, предизвикувајќи штета на покривите од повеќе куќи во јужниот дел на покраината.

Во местото Гнас едно дрво паднало врз автомобил со четворица патници. Според полицијата, три лица се повредени и пренесени в болница.

Невреме ги зафати и централните делови на Полска, во кое загина заменик градоначалникот на Воломина, Роберт Маковски, а 10 луѓе се повредени.

Маковски загинал синоќа кога за време на бурата врз него паднала гранка од едно дрво.

Во невремето се оштетени 300 објекти, а пожарникари интервенирале повеќе од 4.300 пати. Од утринава 74.000 семејства се без електрична енергија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли зошто статуата на слободата во Њујорк е жена?
-Им требало празна глава за да направат ресторант!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...