Салвини до Макрон: Ако нема криза, однеси ги мигрантите дома

 Италјанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини му порача синоќа на францускиот претседател Емануел Макрон дека ако мисли оти не постои мигрантска криза, да ја отвори вратата на својата куќа за мигранти.Славини реагираше на изјавата на Макрон во Рим, каде се сретна со папата Франциско, дека не постои никаква мигрантска криза.
Ако е тоа случај, вели Салвани, „Макрон треба да ја отвори вратата на својата куќа за 9.000 мигранти“, колку што Франција вети дека ќе прими од Италија, во согласност со договорот на ЕУ.

Одбивајќи да дозволи на приватни спасувачки бродови да пристигнат во Италија, Салвини ги предизвика партнерите од ЕУ да примат уште мигранти.
- Премногу е лесно да се фотографирате со папата, без почитување на договорот, а ги враќате жените и децата на граница, рече Салвини, алудирајќи на одбивањето на Франција да им дозволи на мигрантите да преминат граница со Италија.
- Француската ароганција веќе не е во мода во Италија, додаде Салвини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли зошто статуата на слободата во Њујорк е жена?
-Им требало празна глава за да направат ресторант!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...