Турција уапси 16 осомничени за поврзаност со ФЕТО

Турските власти денеска уапсија 16 лица, меѓу кои има активни и поранешни воени лица, кои се осомничени за поврзаност со Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО).

Обвинителството во округот Битлис денеска издаде наредба за апсењата. Преземени се акции за приведување на осомничени во Битлис и во уште 10 области.

Безбедносните сили уапсија 16 лица и трагаат по уште еден осомничен.

Според турските власти, групата ФЕТО на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во САД, е одговорна за превратот во Турција во јули 2016 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...