Повеќето Руси сметаат дека со светот управува тајна влада

Двајца од тројца Руси сметаат дека тајна влада управува со светот, стои во студија на рускиот Центар за проучување на јавното мислење (Вциом) која покажа зголемено влијание на теориите на заговор во Русија.

На учесниците во анкетата им било поставено прашањето дали веруваат дека постои „организација или група организации кои влијаат врз сите светски процеси и ги контролираат активностите на лидерите на многу земји“.
Според 74 проценти од луѓето, кои веруваат во оваа теорија на заговор, активностите на таа „светска влада“ се „против интересите на Русија“, се истакнува во проучувањето кое било спроведено на крајот од мај и во кое учествувале околу 2.000 луѓе.

Околу 23 отсто веруваат дека постои задкулисна влада која е составена од олигарси и банкари.
Во последните четири години, бројот на Русите кои веруваат во оваа теорија е зголемен. Еден од десет Руси е убеден во постоењето на „тајна влада“ и тврди дека нашол докази за тоа гледајќи телевизија и читајќи книги. Многу руски телевизиски канали емитуваат емисии за „непријателите на Русија“, за закани и злосторства против земјата - теми кои се силно присутни во официјалната пропаганда.

Според податоците од истражувањето, околу 24 проценти од Русите не веруваат во оваа теорија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...