Лавров: САД сакаат да создадат „опасно жариште“ во Украина

Целта на САД во Украина е да создадат „опасно жариште“ на напнатост на границата со Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сегеј Лавров.- Сакам да прашам кој е вашиот интерес во Украина. Не знам што бараат САД во Украина, освен што сакаат да создадат долгогодишна опасност на границата со Русија, изјави Лавров.

Според него, предлогот на специјалниот пратеник на САД за Украина Курт Волкер за распоредување воен контингент на ОН од 30.000 или 40.000 војници во Донбас значи окупација на тој регион.

Лавров вели Договорот од Минск предвидува многу широки мерки од одржување избори, а со акциите е предвидено на Донбас да му се додели посебен статус и спроведе амнестија.

Истовремено, тој оцени дека Франција и Германија треба да имаат поактивна улога во решавањето на проблемот Украина, како членки на Нормандиската група.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...