Меј: Британија по Брегзит ќе им даде приоритет на високо квалификувани мигранти

По излезот од ЕУ, Велика Британија ќе им даде приоритет на високо квалификуваните мигранти, без разлика од која земја доаѓаат, изјави британската премиерка Тереза Меј.

- Кога ќе ја напуштиме Европската унија, ќе воведеме миграциски систем кој еднаш засекогаш ќе стави крај на слободното движење на европските граѓани во Обединетото Кралство, стои во коминике на Меј.

Според неа, тоа ќе биде систем врз основа на квалификациите на работниците, а не на нивното потекло.

- Тој систем ќе биде свртен кон целиот свет и ќе привлекува луѓе со професионални вештини какви што ни се потребни, истакна британската премиерка и додаде дека новиот систем ќе овозможи да се намали бројот на ниско квалификувани мигранти и ќе и помогне на Велика Британија да ја намали миграцијата до одржливи нивоа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе на час по македонски.
- Трпе, составот за домашните миленици е ист како на брат ти.
- Е па што да правам кога имаме исто куче!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на слепите
- Меѓународен ден на пешачењето
70 п.н.е.- Роден е римскиот писател Публиус...
1529.- Турскиот султан Сулејман II се откажа од...
1542.- Роден е царот Абу ул Фат Џелалудин Акбар,...