Медицинскиот техничар – убиец на пациенти им се извини на семејствата на жртвите

Берлин, 22 ноември 2018 (МИА) – Поранешниот медицински техничар осуден за убиство денеска од судница им се извини на семејствата на стотина пациенти, чии убиства ги призна.

– Да постоеше друг начин да им помогнам, јас тоа би го направил, верувајте ми, изјави 41-годишниот Ниелс Хоегел, кој е обвинет за убиство на пациенти во периодот од 2000 до 2005 година во градовите Олденбург и Делменхорст во германската сојузна држава Долна Саксонија.

Тој призна дека поголемиот број наводи против него се точни на почетокот на судењето во градот Олднбург. Тој веќе отслужува казна доживотен затвор поради други злосторства во болница во Делменхорст.

Истражителите тврдат дека тој произволно ги избирал пациентите на кои им давал лекови кои доведувале до престанок на работата на срцето или доведувале до други здравствени компликации, за да може да ги оживее.

Обвинителот наведе дека Хоегел тоа го правел од досада или за да ги импресионира колегите со своите медицински вештини.

Тоа е еден од најтешките случаи на масовно убиство во Германија од Втората светска војна. ми/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...