„Монд“ се извини поради насловната страница со Макрон

Францускиот весник „Монд“ јавно се извини поради својата најнова насловна страница со фотографија за која многумина оценија дека го споредува претседателот на Франција Емануел Макрон со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер.Од „Монд“ порачаа дека немале намера да направат таква паралела.

На контроверзната фотографија е прикажана голема буква „М“ и колаж од фотографија на Макрон и демонстрантите во жолти елеци на Елисејските полиња.

Некои читатели оценија дека фотографијата потсетува на колажот на кој се наоѓа Хитлер и луѓе кои го поздравуваат. Автор на тој колаж е Линколн Егњу и првпат е објавен во јули 2017 година.

Некои, пак, Макрон не го споредија со Хитлер, туку со Карл Маркс, па дури и со Ленин, пренесува лондонски „Телеграф“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...