Меј преговара со пратениците за измени во „планот Б“ за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј води преговори со претставници на пратениците во Парламентот во Лондон, посветени на измени во нејзиниот „планот Б“ за Брегзит, со цел да обезбеди парламентарна поддршка за предлогот, соопшти денеска портпарол на Даунинг Стрит 10.Тој истакна дека Меј ќе мора да прифати промени во нејзиниот „план Б“, доколку сака да ја добие поддршката од пратениците и да спречи Брегзит без договор.

Според најавите, Меј денеска до Парламентот треба да го достави својот „план Б“ за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, откако пратениците минатиот вторник го отфрлија Договорот за Брегзит, што нејзината Влада го постигна со Брисел.

Претседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом во четвртокот најави дека гласањето по „планот Б“ за Брегзит би требало да се одржи 29 јануари, но портпаролот на Меј денеска истакна дека Владата ќе побара да се гласа по предлогот дури откако ќе биде уверена дека може да добие поддршка за него.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оглас: Продавам фарма со кокошки. Малку настинати.
Шифра: Могилчанец
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
18 февруари 2013 (МИА)
1405.- Во текот на инвазијата која ја предводеше...
1455.- Умре италијанскиот сликар Фра Анџелико,...
1516.- Родена е англиската кралица Мери Прва...