ЕК: Визниот режим ги влошува односите меѓу ЕУ и Косово

Европската Комисија ги предупреди земјите членки дека одложувањето на визната либерализација за Косово негативно влијаат на односите со ЕУ, јави дописничката на МИА во Брисел.Пораките ги упатија Дејвид Кален, одговорен за Косово во Европската Комисија и Ана Марија Бура, шефица на работната група за Западен Балкан, позната како КОВЕБ, за време на дебата во подкомитетот за безбедност и одбрана на Европскиот Парламент.

Бура истакна дека фрустрацијата која ја чувствуваат граѓаните на Косово поради нелиберализирањето на визниот режим има негативен ефект врз кредибилитетот на ЕУ.

Косово е единствената земја од регионот за која сѐ уште се потребни визи за туристички престој до 90 дена во ЕУ, поради отпорот на неколку земји членки.

Експертите кои говореа на вчерашната дебата за Косово предупредија и дека безбедносната состојба на Косово е кревка. Една од причините за зголемувањето на тензиите беше формирањето на војска, изјави Лорензо Дадарио, генерал на КФОР, иако тој додаде дека таа трансформација секако беше предвидено да се одвива во наредните десет години и дека “ништо не менува во смисла на капацитет“.

ЕУ ќе продолжи да придонесува за стабилноста на Косово, истакна Бура, но предупреди дека за да се остави “добар напредок“ во земјата кредибилен европски пат е неопходен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...