Меј: Нема одложување, излегуваме од ЕУ на 29 март

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека нејзината Влада не го сменила својот став и оти не сака да го пролонгира датумот за Брегзит – 29 март.

– Многу е јасен ставот на Владата, откако го покренавме членот 50, дека имаме временски рок од две години, кој завршува на 29 март и ние работиме на тоа, посочи Меј.

Претходно, шефот на британскиот преговарачки тим за Брегзит, Оли Робинс изјави дека британските пратеници ќе се соочат со изборот помеѓу договорот што го склучи премиерката Меј или со продолжување на периодот за спроведување на членот 50 од Лисабонскиот договор, според кој е формирана ЕУПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...