Речиси две третини Германци не сакаат Меркел да замине пред истекот на мандатот

Околу две третини од Германците не сакаат канцеларката Ангела Меркел да се откаже од функцијата пред изминувањето на мандатот во есента 2021 година.Имено, 67 отсто од анкетираните не сакаат Меркел која ја предводи Германија од 2005 година да си замине од функција пред да и заврши мандатот, покажуваат резултати од анкета на агенцијата Форса.

Само 29 отсто анкетирани изјавиле дека Меркел треба да се откаже од канцеларската функција пред истекувањето на мандатот.

Од февруари 2018 година делот на Германци кои сакаат Меркел да го заврши мандатот е зголемен за 12 отсто. Шефот на Форса, Манфред Гулнер вели дека засега „германските граѓани не гледаат алтернатива за Меркел“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...