Московиси: Потрошена е последната шанса, нема нови преговори за Брегзит

Велика Британија ја потроши својата последна шанса со отфрлањето на Договорот за истапување од Европската Унија од страна на Долниот дом на британскиот Парламент по втор пат и нема да има нови преговори до 29 март изјави европскиот комесар за економски прашања Пјер Московиси за француската телевизија Франс 2.– Имаше повеќе шанси. Возот помина еднаш, возот помина двапати. Имаше две гласања во британски Парламент. Европската Унија направи се што можеше за да понуди решенија, гаранции, осигурувања и уверувања, истакна Московиси.

Како што јави дописникот на МИА, еврокомесарот нагласи дека сега е јасно оти Британците откако кажаа она што не сакаат, треба да кажат што сакаат.

– Нема да има преговори во наредните денови до 29 март. Сега постои уште еден краен рок, а тоа е Европски совет на 21 и 22 март и тој можеби ќе реши… за одлагање (на Брегзитот), кое мора да биде разумно, додаде Московиси.

Тој нагласи дека ризикот од „Брегзит без договор“, е како скок од карпа, па затпа ЕУ мора да продолжи со подготовките за такво сценарио, како и за другите.

Според еврокомесарот, во наредните недели одеднаш може да дојде до воспоставување на царини меѓу Велика Британија и остатокот од ЕУ.

Московиси верува дека Европејците се „сосема подготвени“ за таквата можност, но смета дека „веројатно мора да се забрза со подготовките“.

Во врска со можноста за одлагање на Брегзитот, Московиси вели дека тоа не е исклучено, но „прашање е по какви услови и што да се прави“.

– Исто така, може да има политички рокови во Велика Британија, додаде Московиси, нагласувајќи дека земјата е поделена како никогаш досега.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...