Брегзит: Белгиските цариници нема да смеат да земаат одмор до 5 април

Белгиската царина деновиве ќе ги информира своите вработени дека нема да смеат да земаат слободни денови од 26 март до 5 април поради неизвесноста околу Брегзитот, јавуваат белгиските медиуми утрово.Белгиската служба за царини и акцизи одлучи да преземе превентивни мерки во пресрет на можно напуштање на Велика Британија на ЕУ без договор, што би можело да создаде голем хаос на границите. Сите вработени ќе добијат електронска пошта оваа недела во која ќе им се соопштат мерките.

– Нашата администрација се подготвува за тврд Брегзит, значајното зголемување на контролите ќе бара максимален капацитет од наша страна. За време на критичните седмици, царините ќе бидат поангажирани, затоа и неработните денови ќе им бидат ограничени, стои во информациите од царинската служба до вработените.

Во јануари белгиската Влада даде зелено светло за вработување дополнителни 141 цариници само за Брегзит и 245 подоцна, информираат од Министерството за финансии.

Обединетото Кралство треба да ја напушти ЕУ на 29 март, британскиот Парламент го отфрли договорот за Брегзит, кој требаше да овозможи уредно напуштање. ЕУ најави дека интензивно се подготвува за хаотичен Брегзит.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...