Турски суд изрече 15 доживотни казни затвор за „обид за уривање на Владата“

Суд во Истанбул денеска им изрече казна доживотен затвор на 15 лица обвинети за „обид за уривање на Владата“, поради обвинувањата за корупција на блиски соработници на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во 2013 година.Осудените, меѓу кои се и четворица полициски началници, беа обвинети дека објавиле фалсификувани снимки за наводна корупција на членови на Владата, со која тогаш раководеше Ердоган, што доведе до оставки на тројца министри.

Оваа афера беше еден од најголемите предизвици за Ердоган, кој тврдеше дека сите обвинувања се „измислици“ зад кои стои исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен со цел да го урне од власта.

Анкара го обвинува Ѓулен, кој живее во доброволен азил во САД, дека стои и зад обидот за преврат во Турција во 2016 година. Ѓулен, од своја страна, ги отфрла ваквите обвинувања.

Осудените во денешниот случај беа обвинети и за „членство во вооружена терористичка група“ и за „незаконско прислушување“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...