Британските парламентарци ги отфрлија сите алтернативни опции за Брегзит

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија и по синоќешното гласање остана во ќор-сокак, откако британските парламентарци не изгласаа ниту една од опциите за Брегзит.



Британските пратеници не успеаја да обезбедат мнозинство ниту за еден од четирите предлози за излегување од кризата во однос на Брегзит, меѓу кои и опцијата за останување во царинска унија со ЕУ и нов референдум за членството на Велика Британија во ЕУ.

Пратениците од опозициската Лабуристичка партија беа повикани да го поддржат планот за примена на т.н. норвешки модел, според кој Велика Британија би ја напуштила ЕУ, но би ја задржала слободата на движење и би придонесувала во буџетот на ЕУ. Овој предлог беше наблиску до обезбедување мнозинство, но опцијата е поразена за три гласа. Предлогот за потврден референдум за кој и да е договор доби најмногу гласови, но и тој доживеа неуспех на гласањето со 292 наспроти 280 гласови.

Лидерот на лабуристите Џереми Корбин во писмо до пратениците да го поддржат тој предлог, како и предлогот за царинска унија, а од партијата беше побарано да ја поддржи и опцијата со која се повикува на потврден референдум.

Конзервативците добија слобода да гласаат по сопствено убедување, односно не добија насоки од Владата која опција да ја поддржат.

За време на дебатата, 12 активисти за борба против климатските промени организираа протест на јавната галерија така што се соблекоа и ги открија слоганите на своите тела. Одделни демонстранти со лепак ги залепија своите дланки за стаклото на галеријата. По речиси 25 минути интервенираше полицијата и ги отстрани од платформата за набљудување. Тие се приведени поради непримерно однесување на јавно место.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...