Мнозинството Европејци сметаат дека ЕУ ќе исчезне за дваесет години

И покрај рекордно високата поддршка за Европската Унија кај граѓаните, тие не веруваат дека таа ќе опстои во наредните десет до дваесет години, според анкета на тинк тенкот Европски совет за надворешни односи, ЕЦФР.Граѓаните во Словачка, Франција, Романија, Полска и Италија се на врвот на листата на песимисти за иднината на ЕУ, со над 50 отсто луѓе убедени дека таа ќе се дезинтегрира до 2040-та година. Додека пак Шпанците, Швеѓаните и Данците остануваа поголеми оптимисти, иако и таму околу 40 отсто граѓани мислат дека ЕУ нема да постои за дваесет години.

Третина од испитаниците во Франција и Полска мислат дека е можна војна во ЕУ.

Анкетата доаѓа една недела пред стартот на круцијални избори за Европскиот Парламент каде многумина стравуваат од загрижувачки подем на екстремната десница и популистите.

Песимизмот кон ЕУ е најсилен кај оние кои планираат да гласаат за екстремната десница на изборите или кои воопшто немаат намера да гласаат.

Паралелно, ЕЦФР констатира дека европските граѓани се соочуваат со влошена финансиска состојба и дека во некои земји дури третина од нив немаат доволно пари на крајот на месецот.

Останува дека, според последниот Евробарометар, две третини од Европејците имаат позитивни чувства кон Европската Унија, што е највисока регистрирана стапка од 1983-та година. А над 90 отсто од граѓаните во ЕУ сметаат дека ќе изгубат многу ако колабира Европската Унија, посебно во делот на слободната трговија, и слободното движење во другите земји на ЕУ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се возел во автобус едеп функционер. До него седел работпик. Политичарот започнал разговор (да го искористи слегувањето во базата):
"Што си ти, другар?"
"Работник."
"Дали би...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1786.- Италијанскиот лекар и природонаучник...
1821.- Република Костарика (шпанска колонија од...
1822.- Францускиот ориенталист Жан Франсоа...
1852.- Во Лондон умре Артур Велзли Велингтон,...