ФПО ќе поддржи гласање за недоверба на Курц

Слободарската партија на Австрија (ФПО) ќе поддржи гласање за недоверба на канцеларот Себастијан Курц, објавија австриските медиуми.

Медиумите ја пренесуваат и изјавата на Херберт Кикл, разрешен министер за внатрешни работи, дека ФПО нема да предложи гласање за недоверба, но ако тоа се случи, ќе ја укине поддршката за канцеларот.

Курц вчера го разреши Кикл, со што целосно ја прекина соработката на ФПО и сите нивни министри ја напуштија Владата и Народната партија (ОВП) на Курц.

Ако Социјалдемократската партија (СПО), најсилната опозициска партија, гласа против Владата, на претседателот на Австрија не му преостанува ништо освен да ја отпушти целата влада, па така и канцеларот кој со експерти имаше намера да владее до предвремени избори.

Ако целата влада биде разрешена, претседателот Александар ван дер Белен ќе мора да именува нов канцелар кој ќе предложи свој кабинет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.