Ердоган повика на национално единство против заканите кон Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика пратениците, политичките партии и целата нација да се обединат против сите закани, напади и стапици, чија цел е да го уништат националното единство на 82 милиони луѓе.– Го повикувам секој еден од нашите 82 милиони граѓани да го заштити заедничкиот интерес на Турција, рече Ердоган во обраќање пред пратениците на вечера во Парламентот.

Тој додаде дека политичката конкуренција не треба да го спречува обединувањето во земјата.

Турската Врховна изборна комисија на 6 мај одлучи да ги поништи и да ги повтори локалните избори во Истанбул, а прегласувањето го закажа за 23 јуни.

– Ако можеме да ги надминеме безбедносните закани со кои се соочуваме денес, економските напади и замки со цел уништување на нашето национално единство, може да се надеваме дека ќе живееме во сосема поинаква Турција во 2023 година, рече Ердоган.

Истакнувајќи ја важноста на пратениците и улогата на политичките партии, Ердоган истакна дека „треба да се растури оваа голема игра чија цел е турското национално единство“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.