Ердоган: Турција го купи рускиот С-400, но ги купува и американските авиони Ф-35

Турскиот претседател и лидер на Партијата на правдата и развојот (АКП) Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја веќе го купила рускиот одбранбен систем С-400, јави агенцијата Анадолија.

– Не велам дека Турција ќе го купи рускиот одбранбен систем С-400, туку дека веќе го купи. Тоа е веќе договорено, изјави Ердоган пред седница на АКП во Анкара.

Тој исто така истакна дека Турција купува и американски борбени авиони Ф-35.

– Турција не само што купува американски авиони Ф-35, туку и учествува во нивно производство, прецизира Ердоган, додавајќи дека со американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе разговара во врска со купување на Ф-35.

Тој информира дека кон крајот на месецот во Јапонија ќе се сретне со Трамп и изрази надеж дека тогаш ќе разговараат „и за овие прашања“, пренесе Анадолија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...