Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.Според него, напорите за ширење сомнежи преку Интернет за неопходноста од вакцини се вклопуваат во целокупното дејствување на Комисијата за спротивставување на дезинформациите.

Јункер рече дека во последните неколку години е зголемен бројот на заболени од заразни болести. Според него, тоа се должи на „глупавата недоверба“, но и на зголемувањето на цените на вакцините.

Во некои земји во светот луѓето немаат пристап до вакцини, а во Европа се откажуваат од вакцинирање и на тој начин предизвикуваат закана за себе и за околината.

– Неприфатливо е секоја година да умираат деца ширум светот поради недостиг на пристап до здравствена заштита, да страдаат од болести што долго време се искоренети. Сè уште не успеавме да спречиме ширење на заразни болести, додаде претседателот на ЕК.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....