Протест на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Струмица

Струмица, 12 април 2017 (МИА) - Маските паднаа, се видоа вистинските лица на „инсталациите“ не само во Македонија, туку и во соседните држави, па дури и во САД кои со долгогодишно инвестирање успеале да создадат општествен хаос, рекоа вечерва на протест од Струмица говорниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.
- Дојде време во Макеодонија да остане само она искреното, родољубивото. Маските ќе паднат и кај многумина од ВМРО ДПМНЕ, и тоа е потребно. Не е се црно и бело како што сакаат да ни претстават овие инсталации. Не се сите политичари исти. Дојде време и оваа иницијатива ќе изнедри политичари достојни за Македонија и зачувување на нејзината државност и идентитет, рече Јане Ангелов.
Ги повторија барањата за отфрлање на тиранската платформа и заштита на унитарноста и сувереноста на Македонија. Пред празникот Велигден од иницијативата побараа обединување на македонскиот народ во зашита на националните интереси.
Поворката незадоволни граѓани се упатија на мирен протестен марш низ централното градско подрачје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...