До петок многу топло, промена на времето во сабота

Скопје, 7 август 2017 (МИА) - Под влијание на многу топла воздушна маса времето до петок ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.
Утре во попладневните часови ќе има локално зголемување на облачноста и услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. УВ индексот и понатаму ќе биде многу висок со вредност 9.
- Според прогнозираните температури, во наредните денови целава земја ќе биде во портокалова фаза во однос на опасноста од високи температури. Промена на временската состојба се очекува од сабота, кога ќе има зголемување на облачноста и локален дожд со ретки грмежи. Ќе дува и засилен ветер, најпрво од југозападен, а во недела од северен правец. Во сабота максималната температура во интервал од 32 до 39, а во недела од 28 до 34 степени, информира УХМР.
Максималната температура денес е во интервал од 34 до 41 степен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Единаесетгодишната Ариета ја прашала мајката:
-Мамо, дали можам да добијам дете?
-Да, можно е.
На тоа осумгодишната Карен додала:
-А јас, мамо?
-Не - одговорила мајката. -Ти...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1923.- Во селото Сингелиќ, скопско, е родена...
1927.- Харвардскиот професор Филип Дринкер...
1944.- Во Дамбертон Оксу, во близина на...
1947.- Со одлука на Владата на Народна Република...