Собранието в петок ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

Скопје, 9 август 2017 (МИА) - Собранието на Република Македонија и после 18 часот ја продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски со серија реплики и контрареплики од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на обраќањето на нивната сопартијка Весна Пемова. Расправата ќе продолжи в петок.
Во процедурално обраќање Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да ја прекине денешната седница и да сочека да го добие известувањето дали со расправата се криши Изборниот законик или не, за, како што рече, да не се кршат процедурите, на што Џафери одговори дека се работи согласно Уставот и Деловникот на Собранието.
Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во своето излагање порача дека во земјава има многу побитни прашања отколку по итна постапка да се разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Барањето за разрешување, посочи, е за да се дефокусира јавноста и да се скријат штетните договори и одлуки што ги носи новата власт.
По неговото излагање, исто така, следеше нова серија на реплики и контрареплики од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.
По завршувањето на репликите и контрарепликите претседателот на Собранието ја прекина работата по дневниот ред на 6-тата седницата и нејзиното продолжение го закажа за в петок во 11 часот.
На дневен ред на седницата се уште 31 точка меѓу кои и Годишниот извештај на Народниот правобранител за почитувањето, унапредувањето и заштитата на човековите слободи и права, Информацијата за состојбата со дивата депонија во Струга, Годишниот извештај за работата на Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија, Предлог-одлуката за одобрување на Финансискиот план на Македонската радио телевизија за 2017 година, Предлог-одлуката за давање согласност на предлогот на годишната програма за работа и развој на Агенцијата за цивилно воздухопловство за 2017 година,...Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...