Собранието по паузата ќе ја продолжи расправата за Зврлевски

Скопје, 12 август 2017 (МИА) - Серија од реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го одбележаа денешното продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата ќе продолжи по редовната пауза.
Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Исто така, во документот се наведува и дека Зврлевски со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата, како и поради тоа што не поднел барање за покренување кривична постапка за случаи предвидени со закон и нарушување на угледот на функцијата.
Барањето на Владата, за пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, е неосновано и неаргументирано. Тие се повикуваат на членот 8 а од Изборниот законик со кој, како што велат, е истакнато дека сите постапки за назначување и разрешување функционери несмеат да се случуваат кога се објавени избори.
Според пратениците од ВМРО-ДПМНЕ намерно се форсира оваа расправа во Собранието со цел, како што рекоа, да се дефокусира јавноста од актуелните теми, како задолжувањето, пожарите, стратегијата за бегалци... Опозицијата вели дека Марко Зврлевски ќе биде разрешен, ама после 16 октомври, како што е предвидено со Изборниот законик.
Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, во процедурално обраќање, повторно посочи дека пратениците од владејачкото мнозинство ќе се откажат од нивните говори со цел побрзо да биде разрешен Зврлевски и да биде избран нов државен јавен обвинител за да почнат реформите во правосудството.
- Си го трошиме и времето и парите. Време е да се тргне кон реформите кои ги очекуваат граѓаните, изјави Тунтев.
Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, во процедурално обраќање, повика на смиреност и да не се подгрева атмосферата во Собранието.
Пратеничката Затуровска Лилјана од ВМРО-ДПМНЕ, во своето обраќање рече дека единствена реформа на СДСМ е разрешувањето на Марко Зврлевски и дека првите чекори на новата Влада се партизација на судството и реваншизам.
Пратеникот Петар Атанасов од СДСМ, на тоа реплицираше дека во текот на кампањата дале збор за реформи и напредок и дека за Македонија да оди напред мора, како што рече, да завршиме со вашите инсталации.
- Еднаквоста ќе дојде многу скоро. Се е околу граѓаните и добриот живот. Освен слободата и еднаквсота, мора да дојде и правдата. Со Марко Зврлевски нема правда. Прво мора разрешување на Зврлевски. Откажете од репликите и овој театар. Да ја завршиме оваа точка и да одиме напред, рече Атанасов.
На дневен ред на шестата собраниска седница има уште 30-тина точки меѓу кои и Годишниот извештај на Народниот правобранител за почитувањето, унапредувањето и заштитата на човековите слободи и права, информацијата за состојбата со дивата депонија во Струга, годишниот извештај за работата на Регулаторната комисија за енергетика на РМ, финансискиот план на Агенцијата за супервизија на осигурување за 2017 година, предлог-одлуката за одобрување на Финансискиот план на Македонската радио телевизија за 2017 година, предлог-одлуката за давање согласност на предлогот на годишната програма за работа и развој на Агенцијата за цивилно воздухопловство за 2017 година,...Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...