Прва генерација учесници на Професионална програма за одржливо лидерство во Македонија

Скопје, 14 септември 2017 (МИА) - Економскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Институтот за истражување во животна средина, градежништво и енергетика – ИЕГЕ денеска ќе ја промовираат првата генерација учесници на Професионалната програма за одржливо лидерство во Македонија.
Програмата е основана со цел создавање конкурентни кадри кои преку својот професионален развој ќе ги усовршат своите менаџерски и лидерски вештини потребни за градење одржливи системи и организации во склад со зачувување на животната средина и грижа за природните ресурси.
- Учесниците во програмата ќе ги зајакнат своите капацитети и придонесат кон градење одржливи општества и обезбедување благосостојбата на идните генерации. Составен елемент на оваа промоција ќе биде претставување на сите дисципини кои ќе се изучуваат во рамки на оваа единствена студиска програма. Таа ќе биде имплементирана од страна на домашни и меѓународни предавачи со долгогодишно професионално искуство од институции од Македонија, Словенија, Австрија и Литванија, соопшти Економскиот факултет при УКИМ.
Професионалната програма за одржливо лидерство е креирана во рамки на проектот PoSsibLe, финансиран од ЕУ програмата Еразмус+, за градење стратешки партнерства во областа на високо образование.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Како да занимаваш плавуша?
- Стави ја во округла соба и кажи и дека во некој ќош ја чека вибратор.

* * *
- Што е сличноста помеѓу Бураго количка и женски гради?
- И двете...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка, Маврово и Стража. Од 15 ноември, на сила стапи законската...
Верски календар
На денешен ден
1602.- Роден е германскиот физичар и пронаоѓач...
1759.- Британската флота ја порази француската...
1780.- Велика Британија и објави војна на...
1818.- Латиноамериканскиот револуционер и...