Иницијатива за поголема застапеност на градоначалнички

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија во соработка со собраниската Комисија за еднакви можности на жените, по локалните избори ќе покренат иницијатива за зголемување на бројот на жени градоначалнички.

На денешната промоција на кандидатките за градоначалнички, Ѓулумсер Касапи, координаторка на Клубот на пратенички, рече дека и покрај добрите резултати што значи околу 34 проценти жени во актуелниот пратенички состав во Собранието на РМ и 30 проценти во локалните совети кои се постигнати благодарение на изборната регулатива со родови квоти за жени досегашната застапеност на бројот на жени градоначалнички и кандидатки за градоначалнички апсолутно не задоволува.

- Клубот на пратенички на Собранието во соработка со собраниската Комисија за еднакви можности на жените и мажите ќе започнат иницијатива за измени и дополнувања на Изборниот законик со што иако се подразбира позитивна дискриминација, сепак, ќе успееме во иднина да го зголемиме бројот на кандидатки за градоначалнички од кои би се зголемил и бројот на избрани градоначалнички, рече Касапи.

Според Даниела Рангелова, претседателка на Комисијата за еднакви можности на жените и мажите при македонското Собрание, ако на претходните локални избори имаше 26 кандидатки за градоначалнички денес вели, има само 15.

Таа оцени дека лицемерно би било со толку малку кандидатки за градоначалнички да потпишуваат некаква декларација за изборите, затоа ќе ја покренат иницијативата за законски измени по изборите.

Крис Хеншо, директор на Националниот демократски институт во Македонија, посочи дека од независноста до денес само 22 жени биле министри во сите досегашни влади во Македонија, во минатиот владин состав имало четири министерки, а во актуелниот се три. Тој ја искоментира и ниската процентуална застапеност на жените на кандидатските листи на партиите за градоначачлници, каде, според него, нема подобрувања.

- Анкетите што ги спроведовме покажуваат дека населението е многу понапредно од тоа што се партиите. Педесет и девет проценти од населението воопшто не води сметка за родовата застапеност, 23 проценти изјавиле дека преферираат жени, а 16 проценти мажи за градоначалници... Време е за промени во Македонија.

Време е Македонија да ја достигне Европа...Жените не се веќе задоволни да бидат носители на позициите туку сакаат да бидат дел на поголемата слика. Тоа го имаат сфатено малите партии, време е сега и поголемите партиите да го сфатат истото, рече Хеншо.    
На промоцијата беа промовирани и кандидатките за градоначалници, носителките на советнички листи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори:
- Што е ова?
- Почнуваат вести - одговорил ученикот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Во 1:25 часот нормализиран е сообраќајот на магистралниот пат од клучка Струмица до с. Тополница, во двата...
Верски календар
На денешен ден
45.п.н.е.- Јулиј Цезар во битката кај Мунда во...
180.- Умре Марко Аврелиј, римски цар (161-180) и...
1190.- Во Јорк, во Англија, масакрирани се...
1473.- Роден е шкотскиот крал Џејмс Четврти, кој...