Етничките заедници се мост на поврзување меѓу Македонија и Албанија

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска во општина Пустец оствари средба со потпретседателот на општината Андон Јани, со претседателката на Советот на округот Корча, Ана Веруши и со советниците на оваа општина.

Џафери на средбата, како што јави известувачот на МИА, ја истакна потребата од проширување на прекуграничната соработка, како потенцијален ресурс за инфраструктурен, економски и туристички развој.

- Етничките заедници се мост на поврзување меѓу двете држави и тие придонесуваат кон пријателските односи помеѓу Република Македонија и Република Албанија, рече Џафери.

За време на средбата беа спомнати и позитивните напори од двете држави во насока на креирање на поволна клима за подлабока соработка во областите од клучен интерес за двете држави.

Позитивен пример, како што беше истакнато на средбата, е и неодамнешното одржување на заедничката седница помеѓу владите на двете земји, како и интензивирањето на взаемните посети на високо ниво.

На крајот на средбата, беше истакнато дека општина Пустец е дел од Преспанскиот Национален Парк, кој заедно со околниот регион се природен бисер и богатство со огромен туристички потенцијал, што треба да биде заштитен, сочуван и промовиран од трите соседни земји, односно Република Македонија, Република Албанија и Република Грција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто е добро плавуша да седи до тебе кога возиш?
- Можеш во секое време да паркираш на место за инвалиди.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно...
Верски календар
На денешен ден
1744.- Во Неапол умре Џовани Батиста Вико,...
1793.- Во Париз е гилотиран францускиот крал Луј...
1905.- Роден е францускиот моден креатор...
1919.- Во Даблин, Конгресот на партијата "Шин...