Таравари бара обложувалниците да бидат на најмалку 500 метри од училиштата

Да нема обложувалници и казина во близина на училиштата, а постоечките да се дислоцираат на најмалку 500 метри оддалеченост. Со вакво барање се обрати гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари до Министерството за финансии.

радоначалникот Таравари од Министерството за финансии бара во иднина да издава дозволи за работа само за оболожувалници и казина лоцирани на над 500 метри оддалеченост од образовните институции.

Во писмото на градоначалникот се наведува и барањето со кое се бара од соодветното министерство да ја разгледа можноста да ги обврзе сопствениците кои веќе поседуваат дозвола за работа за организирање игри на среќа во објекти кои се наоѓаат во близина на училиштата, да ги дислоцираат на прописна оддалеченост.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...