Ковачев: Предлог за Република Илинденска Македонија не изненади

Предлогот Република Илинденска Македонија не изненади, а и никој од нас во Бугарија не беше консултиран. Многу е важна неговата интерпретација, дали алудира на првиот Илинден или на оној вториот, комунистичкиот, изјави за МИА бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

Според Ковачев, долгогодишниот спор околу името би можел да се реши само ако двете страни, Македонија и Грција, одлучат да престане.

За бугарскиот европратеник, најприфатливо име би било Република Македонија (Скопје), со оглед дека е јасно грчкото барање за географска или временска одредница.
- Ако со предлогот Република Илинденска Македонија се мисли на оној вториот, комунистичкиот Илинден, односно АСНОМ, не сме баш многу среќни, истакна бугарскиот европратеник.
Негова оценка е дека поради Владата на Груевски Македонија изгуби единаесет години и не стори ништо за решавање на спорот.

- Многу жалам што Македонија изгуби можеби 11 години во правење ништо. Имаше застој за време на владеењето на Груевски и ништо не се случи, дури ситуацијата со Грција и Бугарија стана уште полоша. Сега, прозорот на можности и добрата волја на Зоран Заев и Никола Димитров ја сменија играта. Многу го цениме тоа и гледаме многу позитивен развој во односите со нас. Се трудиме да ја поттикнеме Грција да го следи нашиот пример и да најде прифатливо решение за името со Македонија, напомена Ковачев.
Овој долг период од речиси 20 години, како што рече европратеникот, ја зголеми на некој начин екстремноста во ставовите на двете страни.

Тој порача дека би било добро најгоелмите опозициски партии во двете земји да ги поддржат владејачките структури во насока на надминување на спорот.
- Ако Ципрас сака да направи нешто, Каменос, Мицотакис,... велат „не, не, не“. Ова е многу лошо ако најголемата опозициска партија во земјата го користи проблемот со името за внатрешни политички дуели. Истото важи и за Македонија, за ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече бугарскиот европратеник.

Ковачев зборуваше на конференцијаво Европскиот парламент, организирана во рамки на „Тера Мадре Балкан“. Осврнувајќи се на проширувањето на ЕУ, изнесе став дека во тоа нема да се случи во наредните четири до пет години, ниту до 2025 година како што најави Јункер. Според Ковачев, засега најподготвена за влез во ЕУ е Црна Гора, а останатите земји од регионот, Македонија, Србија, БиХ и Албанија треба да ги спроведат реформите и да ги решат спорните прашања. Но, како што напомена бугарскиот европаратеник, и ЕУ треба да ја исполни својата домашна задача - да ги убеди граѓаните од Франција, Германија,..., дека проширувањето ќе значи придобивка за сите, а веќе во оваа насока, дополни, има позитивни сигнали.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....