Грчките медиуми за интервјуто на Заев за ЕРТ

Онлајн изданијата на грчките медиуми во текстовите посветени на синоќешното интервју на македонскиот премиер за грчката државна телевизија ЕРТ, акцентот го ставаат на пораката дека Македонија нема никаков вид на иредентизам кон Грција, роковите за завршување на обврските од македонска страна, на можните термини за референдумот, на пораките до Мицотакис и Каменос, но и на пријателските пораки до Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

„Заев: Вака стигнавме до Северна Македонија“; „Заев: Покажавме дека немаме никаков територијален или каков било друг иредентизам“; „Заев ги открива можните датуми за референдум во ПЈРМ“; „Заев: Се гарантира правото на национален идентитет и јазик“; „Пораката на Заев до Каменос и Мицотакис за договорот“; „Заев: Единствените аспирации кон Грција се туристички и пријателски“; „Од 2019 важните разврски во македонското прашање“; „Заев за ЕРТ: До 15 јануари 2019 уставната ревизија – ѝ дава време на владата на Ципрас и Каменос“; „Заев: како стигнавме до договорот со Ципрас“; „Зоран Заев: Најболната точка од договорот беше ерга омнес“, се дел од насловите во грчките медиуми.

Порака на пријателство до грчкиот народ испрати премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев преку интервјуто за ЕРТ, потенцирајќи дека не подоцна од пролетта во 2019 или кон средината на 2019 ќе се видат придобивките од Договорот од Преспа, пишува грчката новинска агенција на почетокот на текстот за вчерашното интервју на Заев за ЕРТ..

- Ние сме вашиот северен сосед. Јасно ги имаме разграничено темите за идентитетот. Го менуваме нашиот Устав бидејќи веруваме во ова пријателство, изјави Заев и изрази убедување дека договорот ќе донесе просперитет за граѓаните и од двете земји, пишува грчката новинска агенција.

Сајтот на грчката телевизија Скај пишува дека Заев во интервјуто за ЕРТ говорел за еден тежок, но фер договор на пријателство кој во многу точки во фазата на преговорите се чинел дека води кон ќор-сокак.

Текст за интервјуто на Заев за ЕРТ објави и весникот Авги, кој важи за гласник на владејачката СИРИЗА.
- Најтешката точка од договорот беше ерга омнес, изјави Зоран Заев во неговото интервју за ЕРТ, а се осврна и на следните чекори по Договорот во Преспа. Во неговото прво интервју за грчка телевизија за сите теми, премиерот на ПЈРМ ги отвори картите за референдумот и за ревизијата на Уставот, како и за односите меѓу неговата земја со Европската унија и НАТО, пишува Авги.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...