Ибраими: Ниту Ердоган нема да те спаси

Откако беше сослушан пратеникот од Партијата на Движење на Турците во Македонија Енес Ибраими за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година, претседателката на судечки совет судијката Добрила Кацарска даде половина час пауза, по што треба да почне сослушувањето на сведокот Петар Атанасов.

На прашања од обвинителката Вилма Рускоска, сведокот Ибраими кажа дека на 27 април 2017 година бил во Собранието на Република Македонија и присуствувал на прес-конференцијата.

- Бев во галеријата на прес-центарот и со останатите колеги протестот го следевме на мониторите. Насилниците брзо влегоа во Собранието и во прес-центарот, рече Ибраими.

Насилниците го маваа Павле Богоевски и прашуваа каде се Мухамед Зеќири и Фросина Ременски.

Еден од демонстрантите, како што рече Ибраими, му рекол дека сега нема ниту Ердоган да го спаси. Друг насилник пак го влечел за врат, по што паднал. Тогаш почнале да го удираат со клоци, но тоа траело кратко. Кога се обидел да излезе, некој почнал да вика „ете го Турчинот бега“.
- Не направив поголема паника. Јас им реков дека одам до тоалет и се враќам, рече Ибраими.

Објасни дека чантата не била со него и немал клуч од неговата канцеларија, па не можел да се скрие. Се засолнил во подрумските простории во Собранието, од каде полицијата заедно со другите ги однеле на третиот кат, од каде потоа биле евакуирани во касарната во Ѓорче Петров.
Ибраими рече дека не можел да ги види тие што го тепале и пцуеле на турски, но кога станал препознал еден од обвинетите, а тоа бил Мунир Пепиќ.

На прашање од адвокатот на обвинетиот Мунир Пепиќ, Еленко Миланов дали видел насилство од него, Ибраими кажа дека во моментот кога го видел Мунир Пепиќ не вршел насилно дејство. Додаде дека вечерта само еднаш го сретнал Мунир Пепиќ.

Ибраими рече дека потоа повеќе не го видел Пепиќ, бидејќи бил веќе засолнет во канцелариите.
Во Кривичниот суд денеска треба да сведочат и Петар Атанасов, Хари Локвенец и Катерина Кузмановска.
На минатото рочиште сведочеа поранешниот пратеник Никола Тодоров, пратеникот Весел Мемеди, премиерот Зоран Заев и министерот Оливер Спасовски.

Обвинетите во случајот за настаните од 27 април се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок. Тие пред судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се чувствуваат за виновни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На изложба на слики една девојка му вели на познатиот уметник:
-Јас би сакала нешто во масло, но ефтино.
-Па повелете во онаа продавница отспротива, таму имате сардини.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...