Субвенции за комунални давачки за 78 самохрани родители во Куманово

Седумдесет и осум лица од Куманово, самохрани родители, семејства во кои едниот родител е починат, каде татковството не е признаено, а кои имаат деца, вклучително и ученици и студенти ќе добиваат по 1.200 денари субвенции за комунални давачки.

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски денеска им врачи решенија на овие лица за користење на субвенцијата која изнесува 900 денари за вода и 300 денари за ѓубрарина на месечно ниво. Од општинскиот буџет до крајот на годината за оваа намена ќе бидат одвоени 374.000 денари.

- Средствата и претходно беа доделувани на социјално ранливи категории граѓани, односно на стечајците кои сега добиваат месечен надоместок од државата. Како ќе се намалува нивната бројка, така ќе расте и бројката на корисници на оваа категорија граѓани кои ќе добиваат ваква субвенција, изјави Димитриевски.

Претходно општината објави повик на кој се пријавиле 126 кумановци. Согласно, финансиските средства на општината не се опфатени родителите кои се разведени кои добиваат алиментација. Во рамки на можностите, општината, вели Димитриевски ќе продолжи да се грижи за социјално ранливите категории граѓани и на овој начин да ги помага оние лица кои се во социјален ризик.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...