Да се продлабочат економските и социјалните реформи препорачува ЕУ

Продолжување на стабилизирање на соодносот на долгот, вклучување на долгот на сите јавни претпријатија во општата владина рамка за финансиско известување, поголемо спроведување на капиталните расходи, да се разјасни мандатот на инспекторатите…., се дел од препораките до властите од земјава што треба да ги спроведе во наредната година, а кои на прес-конференција во Скопје ги соопшти шефот на одделот за економски прашања во Делегацијата на ЕУ Фрек Јанмат.-Најголеми предизвици во однос на специфичните структурни реформи во Република Северна Македонија за поттикнување на конкуреноста и долгорочниот инклузивен раст се формализација на економијата, интеграција на домашните компании во глобалните синџири за вредност и осврнувње на прашањето со невработеноста кај младите за што имаме шест препораки, истакна Јанмат.

Тој појасни дека за управуање со јавните финансии треба да се зголеми транспареноста со вклучување на јавните претпријатија во општата владина рамка за финансиско известување.

– Треба да се одобри новиот закон за буџет, со фискалните правила и да се направат подготовки за независен фискален совет, рече Јанмат и порача дека е добро да се воведат правилата што ги нема во моментов во земјава, а тоа е јавниот долг да не смее да биде над 60 проценти и буџетскиот дефицит да не надмине три отсто.

Исто така, се препорачува да се зајакне микро и макропрудентниот надзор, да се зајакнат институционалните капацитети на граѓанските судови, да се стави фокус во спроведување на Младинската гаранција со акцент врз неразвиените региони и кадровското екипирање на Агенцијата за вработување и Националниот младински совет. Треба да се забрза модернизацијата на образовниот систем на сите нивоа преку подобрување на инфраструктурата, наставните програми и квалификациите на наставниците.

Во делот на монетарната и финансиската област, се препорачува да се спроведат стратегиите за денаризација и нефункционални заеми. Предупреди дека има ризик функционалните кредити да станат нефункционални, кои сега се на ниво од пет отсто.

Она што го препорачува ЕУ, според Јанмат, земјата треба да го спроведе за една година. – Ние го следиме спроведувањето на препораките во Северна Македонија и сметаме дека Северна Македонија во спроедба со другите земји е добра и е на второ место, но тоа не значи дека тоа не треба да се поправи. Ја охрабруваме Владата оваа програма да ја употреби за реформи за раст, истакна Јанмат.

Тој дека очекува да се спроведат препораките, бидејќи оваа година Владата одобри посебен акциски план за спроведување на овие мерки и тоа ќе помогне да се спроведат некои од мерките што се повторуваат во повеќе години.

Препораките се искажани денеска на Министерскиот дијалог со ЕУ, во Брисел, каде присуствуваат министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска.

Целта на дијалогот за економско владеење е да се подготват Западен Балкан и Турција за нивното идно учество во процедурите за координација на економските политики на ЕУ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...