Доделени наградите „26 Јули“ на најдобрите шест студенти

Скопје, 3 октомври (МИА) - На шесте најдобри студенти во завршната година на студии во учебната 2005-2006 година денеска во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ им беа доделени наградите „26 Јули“ од фондацијата  „Франк Манинг“ од Велика Британија.

Студентите Кристина Горовска од Филозофскиот факултет, Јулијана Арсова  од Филолошкиот факултет, Милка Ракочевиќ  од Правниот факултет, Николина Паламидовска од Економскиот факултет, Трајанка Илиева  од Факултетот за драмски уметности и Марија Доневска  од Архитектонскиот факултет се добитниците на парична награда во од пет илјади денари од Фонадацијата „Франк Манинг“.
  
Наградата „26 Јули“ традиционално се доделува од 1980 година на најдобрите студенти од од областа на архитектурата, општествените науки и уметностите при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Македонија е еднинствевната земја во која фондацијата „Франк Манинг“ доделува награда од ваков тип.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...