Германскиот претседател Хорст Келер во посета на Македонија

Скопје, 17 април (МИА) - На покана на македонскиот претседател Бранко Црвенковски денеска и утре во официјална посета на Република Македонија ќе престојува претседателот на Сојузна Република Германија Хорст Келер.

Црвенковски и Келер ќе разговараат за натамошното унапредување на билатералната соработка, со посебен акцент на интезивирање на економските релации. Ќе стане збор и за македонските евроатлантски интеграции и поддршката што СР Германија ја дава на Република Македонија, а ќе се разменат и мислења за состојбите во регионот.

Пред средбата, пред платото на Собранието на Република Македонија ќе се одржи церемонија на пречек со највисоки воени почести.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...