Наградата „Живко Чинго“ за расказот „Будење“

Охрид, 8 август (МИА) - Расказот со наслов „Будење“ на авторот потпишан под шифрата Осветлувач е добитник на наградата „Живко Чинго“ што секоја година традиционално ја доделува локалната самоуправа во Охрид.

Наградата во износ од 30 илјади денари на авторот ќе му биде врачена на 13 август, на манифестацијата „Денови на Живко Чинго“ што по 21. пат ќе се одржи во родното место на овој познат македонски писател селото Велгошти кај Охрид.

Најдобриот расказ од доставените 52 авторски дела едногласно бил избран од тричленото жири во состав Славе Ѓорго Димовски, Венко Андоновски и Кристина Николовска.

Членовите на жирито на денешната прес-конференција изразија задоволство од квалитетот на понудените трудови, со препорака до општинските власти во Охрид да издвојат средства за објавување на уште два понудени расказа и тоа „Земја“ и „Другарка ми Лиле Боголиева“ доставени без шифра.

Венко Андоновски истакна дека квалитетот на пристигнатите авторски творби е добар знак дека се подига нивото на манифестацијата посветена на Живко Чинго.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...